Co Biblia mówi o długach i kredytach?

Category: Więcej Informacji
17 lutego 2021

30 grudnia 2009 przez Craiga Forda

Biblia nie zachęca do zadłużania się

System długów i kredytów był aktywnym i ośmielę się powiedzieć, ważnym ekonomicznym elementem społeczności izraelskiej. Istnieją jednak zasadnicze różnice między naszym a ich systemem zadłużenia.

W starożytnym Izraelu dług był funkcją przetrwania i posługą ubogim. Ci, którzy nie mieli innych opcji przetrwania, musieli pożyczać. W efekcie systemy pożyczkowe powstały możliwie jak najbardziej liberalnie. Nie naliczałbyś odsetek (Wj 22:25), nie usuwałbyś rzeczy niezbędnych do życia (Pwt 24: 10-14) i odpuszczałbyś wszystkie długi co siedem lat (Pwt 15: 1).

W naszym społeczeństwie dług jest funkcją wygody i utrudnieniem dla niecierpliwych. Ci, którzy chcą zgromadzić więcej rzeczy, często używają długu jako narzędzia do gromadzenia większej ilości rzeczy. Może to być wszystko, od zadłużenia karty kredytowej po pożyczki samochodowe, a nawet kredyty mieszkaniowe.

Największą biblijną troską o dług jest służebność i zobowiązanie wobec wierzycieli.Długi to niewiele więcej niż zobowiązania i obietnice. Długi (pieniężne i inne) ograniczają nas i dyktują naszą przyszłość. Każdy zaciągnięty dług daje nam mniej osobistego wyboru co do przyszłych działań. W końcu nasza fałszywa nadzieja na przyszłość zostanie sprzedana z powodu naszego niezadowolenia z teraźniejszości. Kiedy nie możemy już dłużej podążać za Bożymi wskazówkami w naszym życiu, wiemy, że dług osiągnął niebezpieczny punkt.

Niemniej uznanie długu za grzech byłoby niewłaściwe. Dług to system, dla którego Bóg daje wskazówki i strukturę. Mimo to trudno mi znaleźć fragmenty, które wspominają o zadłużeniu jako pozytywnym działaniu.

Jednak nawet pobieżna lektura Księgi Przysłów jasno pokazuje, że dług nie jest funkcją mędrców. Zamiast tego przejmowanie długów jest często bardziej kojarzone z szaleństwem.

 • Ten, kto ustanawia zabezpieczenie dla innego, z pewnością ucierpi, ale kto odmówi

  złożenia zastawu w ręce, jest bezpieczny. Księga Przysłów 11:15
 • Lepiej być nikim i mieć sługę, niż udawać kogoś i

  nie mieć jedzenia. Księga Przysłów 12: 9Jeden człowiek udaje bogatego, ale nie ma nic; inny udaje biednego, ale ma

  wielki majątek. Przysłów 13: 7Jaki pożytek z pieniędzy w ręku głupca, skoro nie pragnie on mądrości? Przysłów 17:16Człowiek pozbawiony osądu składa w zastaw ręce i zapewnia bezpieczeństwo swojemu sąsiadowi. Przysłów 17:18Bogaty panuje nad biednymi, a pożyczkobiorca jest sługą pożyczkodawcy. Przysłów 22: 7Nie bądź człowiekiem, który zaciąga ręce w zastaw lub składa zabezpieczenie za długi; jeśli nie masz

  środków do zapłacenia, twoje łóżko zostanie wyrwane spod ciebie. Przysłów 22: 26-27 Dlatego powinniśmy patrzeć na dług z nastawieniem mniej znaczy bardziej.

  Biblijne wskazówki dotyczące zadłużenia i zasady, które chrześcijanie powinni rozważyć

  Larry Burkett (w książce Życie bez długów) sugeruje czterech pożyczkodawców (cztery punkty należą do Burketta, a komentarze są moje):

  1. Dług nie jest normalny (Pwt 28: 1,12). Bóg woli, abyśmy nie byli zadłużeni wobec innych.
  2. Nie kumuluj długu długoterminowego. Burkett wskazuje na siedem lat ograniczenia w Biblii (Pwt 15: 1-2). Dług to tymczasowe wydarzenie, a nie sposób na życie. Unikaj poręczeń – kiedy pożyczasz bez możliwości spłaty, zapuszczasz się na niebezpieczne wody etyczne, duchowe i moralne. Kredytobiorca ma absolutną zobowiązanie do zwrotu (Koh 5: 5). Moje przemyślenia na temat bankructwa znajdują się w artykule Czy chrześcijanie powinni ogłosić bankructwo?Ron Blue (w Taming The Money Monster) sugeruje cztery pomocne zasady, jeśli chodzi o podjęcie decyzji o pożyczaniu (cztery punkty należą do Niebieskiego, a komentarze są moje):

   1. Zdrowy rozsądek – korzyści ekonomiczne są większe niż koszty. To wyklucza jakiekolwiek zadłużenie z tytułu karty kredytowej lub samochodu.
   2. Gwarantowany sposób spłaty – Twój dochód (jeśli jest stały) jest konserwatywnie wystarczający do dokonania wszystkich płatności lub masz przedmioty, które można sprzedać, aby dokonać płatności. Spokój serca i ducha – Co myślisz o pożyczaniu? Czy powoduje wewnętrzną walkę? Mam alergię na długi, więc to znosi wiele moich decyzji dotyczących pożyczki. Jedność – czy oboje małżonkowie zgadzają się?Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, przeczytaj, co Biblia mówi o pieniądzach i długach?

    O Craig FordzieDowiedz się więcej o Craig i tym blogu. Craig jest pełnoetatowym pastorem, autorem, blogerem i mówcą mieszkającym w Montanie. Na swoim seminarium Transforming Your Financial Diet uczy chrześcijan prostego i hojnego życia. Prowadzi również blogi w Help Me Travel Cheap.

    KomentarzeJak zawsze, Craig, to kolejny świetny artykuł. Przyjrzeliście się temu, co Biblia ma do powiedzenia na temat długu i dobrze to przedstawiliście. Napisałem artykuł o tym, że dług nie jest grzechem, ale doszedłem do tego samego wniosku, co Ty – wciąż jest to coś, czego należy unikać, jeśli to możliwe.

    .- = Ostatni blog Paula Williamsa .. Darmowe rzeczy w Provident Planning! = -.

    „Każdy zaciągnięty dług daje nam mniej osobistego wyboru co do przyszłych działań.

    Na pewno będę nad tym medytować przez chwilę…. Wspaniały artykuł!

    Surayah, cieszę się

    że podobał Ci się artykuł. Myślę, że wszyscy powinniśmy poważnie rozważyć to zdanie.

    – mówi Matthew Parrott

    Widziałem wiele twoich artykułów na tej i innych stronach. Chciałbym się z tobą skontaktować, ale nie mogę znaleźć twojego e-maila ani żadnej strony kontaktowej. Czy możesz wysłać mi e-mail? Czekam na kontakt z Państwem.

    Na wypadek, gdyby ktoś szukał adresu e-mail w przyszłości, znajduje się on na stronie „informacje. Spróbuję przenieść to w bardziej oczywiste miejsce.

    mhforc na gmail dot com